Ha érzelmi kiégésben szenvedsz, akkor pontosan tudod, hogy milyen egyszerre üresnek lenni, de mégis úgy érezni, mintha egy vonatállomás kellős közepén állnál. Nyomás a fejedben, a mellkasodban, gombóc a torkodban, éjszaka zavaró gondolatok és szorongás, nappal koncentrációvesztettség és kimerültség. Biztos ismerős az is, amikor elmész egy baráti találkozóra, de úgy érzed nem vagy jelen. Mintha nem tudnál kapcsolódni és nem kötne le semmi és senki. Telnek a hétköznapok, de minek. A munkahelyen feszültség és stressz jellemzi az ott töltött órákat, otthon pedig a nyugtalanság és a leblokkoltság. Nincsenek érzéseid, nem tudsz lelkesedni, de egy meghatóbb jelenet a tv-ben és eltörik a mécses. Nehéz elmenni a konditerembe, de még bevásárolni is nehezedre esik, pedig enni kéne valamit. Ugyan egészségesen akarsz étkezni, de most megint inkább a Mekiből rendelsz, mert jól esik a takaró alatt sorozatozni és semmit sem csinálni, miközben lenne dolgod bőven. 

Bár manapság minden második ember érzelmi kiégéssel küzd, az ehhez az állapothoz vezető út mindig sajátos. Csupán egyetlen közös dolog van az emberek kiégéséhez vezető útjaiban, ez pedig a tudatosság elvesztése. Valahol, valamilyen ponton elfeledkezünk magunkról és arról, hogy érző lények vagyunk, akiknek a fizikai mellett vannak lelki, érzelmi szükségletei is. 

Az érzelmi kiégés egy blokkoló, letaglózó és demoralizáló állapot, aminek különböző fázisai vannak. Ha már tudod, hogy kiégtél érzelmileg és eljutottál arra a pontra, hogy változtatni akarj ezen, akkor az alábbi könnyen és egyedül elvégezhető gyakorlatokkal garantáltan haladást érhetsz el. 

Összeírtam 4 olyan gyakorlatot, ami anélkül segít egy picit felélénkülni, hogy túl sok erőfeszítésedbe teljen, hiszen az most jelenleg nagyon nehéz, tudom!

  1. Mindfulness technikák – Tudatosság fejlesztő technikák

Mivel a tudatosság elvesztésének köszönhetően kerültél a kiégés állapotába, így a legfontosabb, hogy újra kapcsolatba kerülj a téged körülvevő világgal a saját tudatosságod által. Erre a legjobb és legegyszerűbb gyakorlat a tudatos jelenben levés, azaz a mindfulness alkalmazása. Reggel elkészítesz magadnak egy reggelit, kávét, vagy ami hozzátartozik a rutinodhoz és megfigyeled önmagad, miközben elfogyasztod azt. Megfigyeled a tested, ahogy ülsz, ahogyan a levegőt veszed, megfigyeled a kávé, vagy a reggeli izét, textúráját, a hőmérsékletet, mindent, ami aktuálisan körülvesz téged. A lényeg az, hogy csak arra koncentrálj, ami történik, amit érzékelsz magadban és körülötted. 

  1. Levélírás másképp

Amikor érzelmi kiégéstől szenvedtem, nekem egyáltalán nem segített az „ülj le és írd le, ami eszedbe jut” gyakorlat, így én mindig levelet írtam, írok a mai napig, ha éppen szükségét érzem. Természetesen ezeket a leveleket sosem küldöm el a címzettnek. Válaszd ki egy szerettedet, aki hiányzik, akivel szereted megosztani a gondolataidat, vagy akire nagyon haragszol. Számukra mindig van mondanivalónk, így könnyebb nekikezdeni az írásnak, meglátod milyen könnyen megy majd. Az a lényeg, hogy erős érzéseket táplálj a címzett iránt. Add ki magadból részletesen, ami eszedbe jut és ha jól esik, akár égesd is el a levelet, miután végeztél. Fontos, hogy kézzel írd!

  1. Hála gyakorlatok, hogy jól induljon a nap 

Vezess hálanaplót, vagy adj hálát magadban. Bagatell dolognak tűnhet, de a hála érzésének gyakorlása és tudatosítása egészen más dimenziókat nyit meg. Az érzelmileg kiégett ember mindent érez, csak hálát nem. Hidd el, ezt pontosan jól tudom. Emlékszem, amikor ezzel a gyakorlattal próbálkoztam és egyszerűen üres szavaknak tűntek, amiket mantráztam. Azt javaslom, hogy gondolj olyasvalakire, akit nagyon szeretsz, akkor is, ha most épp nem lehet veled. Gondolj olyan emlékekre, amiket átélhettetek és amiért tényleg hálás vagy. Hálát adhatsz az állatodért és egy forró fürdőért is. Ha a sajátodért nem tudsz, adj hálát egy szeretted egészségéért. Próbálj odafigyelni arra, hogy mi az, ami érzelmileg a legközelebb áll hozzád, és adj érte hálát! Nem baj, ha kezdetben ez csak 1 vagy 2 dolog. Gyakorold minden nap felkelés után, hogy hálával induljon a napod!

  1. Légzőgyakorlatok

Ha felmész az internetre, találsz kreatív és jól működő légzőgyakorlatokat, amik akár azonnal ki tudnak rángatni egy stresszes helyzetből. Persze, ha eszedbe jut, miután felrobbantál. Csukd be a szemed és kezdd el beszívni a levegőt az orrodon. Számolj el mondjuk 4-5-ig, tartsd bent 2-3 másodpercig, majd fújd ki 7-8-9 -minél lassabban- másodperc alatt. Csinálj pár ismétlést, amíg azt nem érzed, hogy megnyugodtál. Minden este elalvás előtt megcsinálhatod, segít elengedni az aznapi stresszt, megalapozza a nyugodtabb alvást és az elalvást, ami nagy valószínűséggel nehezen megy. 

Ezek a gyakorlatok nem minden esetben szüntetik meg maradéktalanul az érzelmi kiégés tüneteit, hiszen minél hosszabb ideje áll fenn, annál mélyebben érdemes foglalkozni vele, de garantálni tudom, hogy segíteni fog, ha beilleszted őket a mindennapi rutinodba. Ne feledd! Az érzelmi kiégés nem az ellenséged, azért jelez a tested, hogy észrevedd, itt az idő a változásra!

Megosztás

Facebook
LinkedIn
X

Legutóbbi bejegyzések

Te vagy a bántalmazó ellenszere

A világon a legerősebb energia a szeretet. Képes életeket megváltoztatni, sebeket gyógyítani, és reményt adni még a legsötétebb időkben is. Mi történik, ha nincs önszeretet? Mi történik, ha mindent megteszünk, hogy kívülről gyűjtsük be azt, amit önmagunknak nem tudunk megadni? Ha gyermekként nem tapasztaltad meg a feltétel nélküli szeretetet, ha

Tovább olvasom »

Bántalmazó kapcsolattól szenvedő bántalmazó

A bántalmazás olyan cselekedetek és viselkedések sorozata, amelyek során valaki fizikai, érzelmi, mentális, verbális vagy gazdasági módon árt egy másik személynek. Az erőszak ezen formái általában egyfajta hatalmi- és kontroll dinamikán alapulnak, ahol a bántalmazó megpróbálja uralni a másikat, és érvényesíteni fölötte a saját akaratát.  Manapság már szinte divattá vált

Tovább olvasom »

Kérdésed van?